جمعه 15 فروردین 1399

نشست تخصصی – تعاملی کانون اساتید کشوری با موزه ملی قرآن کریم

نشست تخصصی – تعاملی کانون اساتید کشوری با موزه ملی قرآن کریم

نشست تخصصی – تعاملی کانون اساتید کشوری با موزه ملی قرآن کریم

به گزارش روابط عمومی موزه ملی قرآن کریم نشست تخصصی – تعاملی ( در حوزه طراحی لباس و زیور الات ) کانون اساتید حق التدریس کشوری با موزه ملی قرآن کریم امروز 30 بهمن ماه برگزار گردید.
حجت الاسلام تیموری تبار عضو هئیت مدیره کانون اساتید کشور به همراه گروهی از اساتید حق التدریسی دانشگاههای کشور در این نشست ضمن معرفی کلیه اعضا ء از اهداف برگزاری این نشست را تعامل بین موزه ‎ قرآن کریم و دانشگاه ‎ ها، دانست و فراهم آوردن بستر مناسب جهت همکاری ‎های علمی، فرهنگی – نمایشگاهی و معرفی موزه ملی قرآن کریم در دانشگاه ‎های کشور و ایجاد انگیزه جهت تبادل علمی و فرهنگی اشاره کرد.
سرکار خانم کژال ابراهیمی دبیر دپارتمان مد ولباس و صنعت نساجی کانون اساتید کشوری اظهار داشت : می توان با به خدمت گرفتن هنر اسلامی با نمادهای رایج در آن، مردمانی را که با هنر اسلامی مواجه هستند ؛ پذیرنده ی فرهنگ اسلامی ساخت . ما درصدد بررسی نقش طراحی لباس ایرانی - اسلامی با بهره گیری از نقوش اسلامی در جهت هویت بخشیدن به فرهنگ و هنر ایرانی هستیم و همچنین میزان اهمیت پوشاک را در بحث هویت، بررسی و تحلیل می کنیم که آیا طراحی لباس با استفاده از الگوهای اسلامی - ایرانی در شکل بخشیدن به شخصیت، فرهنگ و هنر یک جامعه تاثیر دارد یا خیر و میزان اثر گذاری آن تا چه حد است .
وی افزود : از جناب آقای لهراسبی خواستاریم در خصوص برگزاری نمایشگاه در موزه ملی قرآن کریم و اختصاص فضایی برای کارگاههای آموزشی و جلسات مداوم ومستمر در خصوص طراحی لباسهای قاریان قرآنی و چادرهای عفاف و حجاب با الهام گرفتن از نقوش و آیات قرانی و طراحی لباس کودکان قاری با استفاده از نگاره های قرآنی موجود در موزه ملی قرآن کریم ما را مورد حمایت معنوی این مجموعه و سازمان میراث فرهنگی قراردهند .
موزه ای از جنس موزه های تخصصی و تعاملی
حجت الاسلام لهراسبی در گفت وگو با اساتید دانشگاههای هنر اظهار داشت: موزه ملی قرآن کریم یک موزه تخصصی در حوزه کتابت و خوشنویسی است و به شیوه ای تدوین شده که همزمان آموزش، پژوهش و حفاظت در آن رعایت می شود.
وی ادامه داد: موزه ملی قرآن کریم، در حال حاضر تنها موزه تخصصی در بین موزه های کشور است که سیر تحول تدریجی هنرهای قرآنی را در بازه زمانی حدود قرن چهارم هجری تا اواخر دوره قاجاریه به نمایش گذاشته و نیازهای پرسشگرانه طبقات مختلف مردم و هنرمندان را پاسخ می دهد.این موزه مانند موزه های سنتی نیست؛ زیرا موزه علمی است و در رده موزه های تعاملی قرار می گیرد.
لهراسبی افزود: دنبال آن نیستیم که فقط اوقات فراغت بازدید کنندگان پر شود؛ زیرا موزه ما با موزه های که عنوان های دیگری دارند تفاوت عملکردی دارد.
وی در مورد مخاطبان موزه توضیح داد: این موزه برای مخاطبان فعال در حوزه های قرآنی و تاریخ، فعالیت دارند، مفید است وبازدیدکنندگان عمدتا دانشجویان کارشناسی ارشد و دکترا هستند؛ البته هدف ما مخاطب محور است و مخاطبان ما از مهدکودک تا سطوح پیشرفته دانشگاهی هستند و بسته به میزان اطلاعات مخاطب می توانیم آنها را از انواع نسخ خطی و چاپ سنگی قرآن کریم، کتب ادعیه، قطعات قرآنی، طومارها، دواوین شعرای بزرگ نظیر سعدی، حافظ، مولوی و اشیای قرآنی، شامل ظروف، جعبه، قلمدان، گلدان و پیراهن های قرآنی و آثار معاصر، شامل آثاری از خوشنویسان و نگارگران معاصر و همچنین تابلو خط، نقاشی، و آثار تجسمی مطلع سازیم.
مدیر موزه ملی قرآن کریم افزود : لباس مهمترین و مشخص ترین مظهرقومی و نشانه فرهنگی است که به سرعت تحت تاثیرپدیده های فرهنگ پذیری درمیان جوامع گوناگون انسانی قرارمیگیرد آنچه امروزه دررابطه با سنت های بومی و اصیل ضروری به نظر می رسد احیای لباس های ایرانی و بروز کردن این لباسها برای استفاده زنان و مردان درجوامع مختلف است سازگاری لباسها بر اساس فرم و محتوای لباس قرآنی ایرانی اسلامی و هم چنین انطباق آن با ارزش های معنوی ازجمله عوامل پایدار ماندن لباسهای ایران است که باید به عنوان یکی ازنشانه های هویت ملی و میراث فرهنگی حفظ و ماندگار شود.
لهراسبی در ادامه افزود : موزه ملی قرآن کریم تلاش می کند در کنار کانون اساتید کشوری ، مسیر و بستری را فراهم کند که دانشجویان علاوه بر تحصیل علم و دانش از مواهب فرهنگی کشور ما نیز بهره مند شوند و به عنوان مبلغان فرهنگی در سطح بین المللی به معرفی پوشاک با ارزش های ایرانی - اسلامی ما بپردازند.
وی تصریح کرد : استقبال ، همکاری و حمایت معنوی خود را در همه زمینه های ترویج فرهنگ قرآنی در موزه ملی قرآن کریم اعلام مینمائیم .

روابط عمومي امتیاز به خبر :

عکسهای مرتبط

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.