دوشنبه 18 فروردین 1399

بمناسبت روز قلم ،کارگاه مهارت های خوشنویسی باقلم در موزه ملی قرآن کریم برگزار شد

بمناسبت روز قلم ،کارگاه مهارت های خوشنویسی باقلم  در موزه ملی قرآن کریم برگزار شد
بمناسبت روز قلم ،کارگاه مهارت های خوشنویسی باقلم در موزه ملی قرآن کریم برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی موزه ملی قرآن کریم : امروز صبح بمناسبت روز قلم "کارگاه مهارتهای خوشنویسی با قلم "با سخنرانی استاد ارجمند جواد مهدی پور عضو اساتید برتر انجمن خوشنویسان در موزه ملی قرآن کریم برگزار شد .

استاد مهدی پور نکات طلایی در نوشتن خط تحریری و زیبا نویسی، اصول و قواعد خوشنویسی از مبتدی تا پیشرفته، آموزش خوشنویسی با خودکار، وسایل مورد نیاز خط تحریری ، رعایت اصول و رکن های نوشتن حروف و اتصالات آنهارا بصورت مختصر بیان نمود و گفت: آغاز و انجام خوشنویسی به شش دوره مقسم است: ابتدائی ، متوسطه ، خوش ، عالی ، ممتاز ، استادی از میان علاقه مندانی كه قدم در راه فراگیری این هنر می گذارند كمتر كسی یافت می شود كه تمام این راه را طی كند و به استادی برسد. بیشتر آنان در رسیدن به یك ، دو ، یا سه دوره ی آن توفیق می یابند ؛ زیرا كاری پر زحمت و مشكل است كه فقط عشق و علاقه آسانش می كند و در خور حوصله هر كس نیست مخصوصاً زندگی ماشینی امروز و مشغله ی زندگی متنوع، كمتر به اشخاص اجازه می دهد كه به این هنر ارزنده بپردازند و در این راه پیشتر روند و جز دلباخته ای به ادامه و تكمیل آن نمی پردازد.

مهدی پور تصریح کرد : قدر لازم برای هر با سواد این است كه اگر چه مدت كوتاهی ، نزد استاد ، با مختصری از اصول و قواعد صحیح نوشتن كلمات و تركیبات آن آشنائی پیدا كند ، تا حدی كه خطی خوانا و روشن داشته باشد و بیننده و خواننده را در آن رغبتی دست دهد و این خود طی دوره ی ابتدائی و رسیدن به آغاز دوره ی متوسطه حساب می شود. از این پس به نسبت علاقه مندی و فعالیت و استعداد می تواند به مراتب بالاتر برود تا اینكه به ترتیب، دوره های خوش و عالی و ممتاز را بگذراند و كم كم به مقام استادی نایل گردد.

استاد مهدی پور در این کارگاه ، پس از آموزشهای تئوری به انجام خطاطی با قلم و خودکار از شعرهای حافظ و متون قرآنی و ادبی با خط نستعلیق و ثلث و شکسته نستعلیق پرداخت .روابط عمومي امتیاز به خبر :

عکسهای مرتبط

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.