دوشنبه 12 خرداد 1399

برگزاری کارگاه آموزشی « اسطوره شناسی » در موزه ملی قرآن کریم

برگزاری کارگاه آموزشی « اسطوره شناسی » در موزه ملی قرآن کریم

برگزاری کارگاه آموزشی « اسطوره شناسی » در موزه ملی قرآن کریم

 

 از سوی کمیته پژوهش جامعه راهنمایان کارگاه آموزشی «اسطوره شناسی » ظهر امروز ساعت 12 به سخنرانی اعظم صفی پور در گالری منفی 2 موزه ملی قرآن کریم برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی موزه ملی قرآن کریم، اعظم صفی پور پژوهشگر تاریخ ایران، در این کارگاه گفت : واژه‌ی «اسطوره» در زبان پارسی واژه ای است برگرفته از زبان عربی، «الاسطوره» و «الاساطیره» که در زبان عرب به معنای روایت و حدیثی است که اصلی ندارد.

او افزود: « میتولوژی یا اسطوره شناسی به عنوان یکی از شاخه های انسان شناسی فرهنگی از دیرباز مورد توجه تاریخ نگاران و مردم شناسان بوده است هر چند دانش اساطیر ریشه در سده های سوم و دوم پیش از میلاد دارد، اما در واقع اسطوره شناسی از آغاز سده 18 م. توسط ویکو (Vico)، دانشمند ایتالیایی که اکنون پیشرو قوم شناسان و پژوهندگان جوامع باستانی شمرده می شود، مورد مطالعه قرار گرفت.

صفی پور گفت: « تاریخچه اسطوره شناسی در ایران پیشینه اش به راستی با تاریخ هفتاد سال مردم شناسی در ایران گره خورده است و نخستین پژوهش های اسطوره شناختی و پژوهش در افسانه ها از اوایل سده چهاردهم هجری شمسی آغاز گردیده است.»
صفی پور بیان کرد: در ایران معاصر، پس از هفتاد سال پژوهش میدانی و نظری در عرصه مردم شناسی، کوشش های پراکنده ای در طرح مباحث غیر مستقیم و بی واسطه اسطوره شناسی، به ویژه اسطوره شناسی ایرانی به عمل آمد که در خور توجه است. هر چند در ایران، پژوهش های اسطوره شناختی آن دیرینگی و پیشینه لازم را ندارد و دانشی نوپاست، اما آنچه در خور ستایش است، این است که تلاش ایرانیان در شناخت این قلمرو پژوهشی حدوداً سیصد ساله غرب و در حوزه اسطوره پژوهشی ایرانی و شناخت ریشه ها و هویت های بومی، که در این کارگاه به بررسی و تحلیل آن خواهیم پرداخت، چشمگیر و بسیار ارزشمند بوده است.
در پایان این کارگاه، علاقه‌مندان شرکت کننده از موزه قرآن بازدید کردند.

روابط عمومي امتیاز به خبر :

عکسهای مرتبط

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.