دوشنبه 18 فروردین 1399

کارگاه آموزشی « آشنایی با سبک های معماری ایرانی » در موزه ملی قرآن کریم برگزار شد.

کارگاه آموزشی « آشنایی با سبک های معماری ایرانی » در موزه ملی قرآن کریم برگزار شد.

کارگاه آموزشی « آشنایی با سبک های معماری ایرانی » در موزه ملی قرآن کریم برگزار شد.به گزارش روابط عمومی موزه ملی قرآن کریم کارگاه آموزشی " آشنایی با سبک معماری ایرانی " به سخنرانی متین سمیعی خواه دکتری فلسفه هنر در گالری منفی 2 موزه ملی قرآن کریم برگزار شد.
متین سمیعی خواه در این کارگاه گفت : معماری در ایران بزرگ تاریخی مستمر از ۵۰۰۰ سال قبل از میلاد مسیح تاکنون دارد، نمونه های شاخصی که در پهنه ی وسیعی از سوریه تا شمال هند و مرزهای چین گسترده شده است. تنوع ساختمان های ایرانی از آن جمله اند خانه های روستایی تا چایخانه ها، و پاویون ها تا سازه های اعجاب انگیزی که در دنیا نظیر آن ها نیست. معماری ایرانی از لحاظ سازه و زیبایی شناسی تنوع چشمگیری را به معرض نمایش گذاشته است که به تدریج و منسجم بر پایه ی سنت ها و تجارب قبلی شکل گرفته است. بدون نوآوری های‌ ناگهانی و علی رغم آسیب های ناشی از تجاوزات مکرر و شوک های فرهنگی، این سبک به طور شاخصی از سایر کشورهای مسلمان متمایز شده است. فضایل معماری ایرانی عبارت است از فرم و مقیاس؛ خلاقیت سازه ای به خصوص در ساخت گنبد و طاق؛ نبوغ در دکور و طراحی فضای داخلی.

‎دکتر متین سمیعی خواه آثار برتر معماری ایرانی را بر شمرد و بیان کرد :ایران شاهد ظهور برخی از زیباترین آثار برتر معماری ایرانی است که از آن جمله عبارتند از :تخت جمشید.سی و سه پل.میدان نقش جهان .عالی قاپو.مسجد جامع اصفهان.مسجد شیخ لطف الله.گنبد کاووس.باغ فین کاشان.چهل ستون.خانه بروجردی ها.مدرسه چهارباغ.
دکتر سمیعی خواه در ادامه توضیحات مختصری از هر کدام از این معماری ها برای علاقمندان شرکت کننده داد.

در پایان کارگاه علاقمندان شرکت کننده از معماری موزه ملی قرآن کریم ، فضای داخلی و نمایشی آثار، که در تمامی طبقات حالت یک شمسه را دارد و در کلیه قرون گذشته اسلامی توسط هنرمندان و تذهیب گران مسلمان به عنوان یک نقض شاخص در آثار به کار گرفته شده است . بازدید کردند .

روابط عمومي امتیاز به خبر :

عکسهای مرتبط

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.