جمعه 15 فروردین 1399

برگزاری کارگاه آموزشی " زبان و خط هخامنشی " در موزه ملی قرآن کریم

برگزاری کارگاه آموزشی "  زبان و خط هخامنشی "  در موزه ملی قرآن کریم

برگزاری کارگاه آموزشی " زبان و خط هخامنشی "
در موزه ملی قرآن کریم

به گزارش روابط عمومی موزه ملی قرآن کریم کارگاه آموزشی زبان و خط هخامنشی با حضور سرکار خانم دکتر راضیه موسوی دکترای زبان باستان در روز سه شنبه 22 مرداد ماه برگزار گردید .
کارگاه زبان و خط هخامنشی در تاریخ سه شنبه ۲۲ مرداد برگزار شد در این کارگاه به واکاوی تاریخچه ی زبان فارسی و نیاکان آن و چگونگی مهاجرت آریایی ها به فلات ایران و شکل گیری امپراتوری هخامنشیان پرداخته شد.
زبان فارسی که از خانواده ی زبانی هند و اروپایی و از شاخه ی هند و ایرانی ست، یکی از بازماندگان زبان های ایرانی نخستین است و بدون واسطه وامدار زبان فارسی میانه یا پهلوی ست و ریشه ی آن به اوستایی و فارسی باستان می رسد.
در این کارگاه، تاریخچه ی شکل گیری خَط و الفبا و به ویژه خطوط میخی بررسی و گفتاری چند پیرامون زبان فارسی باستان و خط میخی هخامنشی بیان شد. نخستین خط، تصویر نگار و پس از آن خط اندیشه نگار ابداع شد که خطوط میخی پایه ی اندیشه نگار دارند.

مرحله ی سوم خط واژه نگار بود، سپس آوانگار و در نهایت خط الفبایی ابداع شد. پس از نگاهی به کتیبه های میخی هخامنشی، و بررسی نکات دستوری فارسی باستان بندهایی از کتیبه ی خشایارشا خوانده و بررسی شد.
موزه قرآن موزه قرآن امتیاز به خبر :

عکسهای مرتبط

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.