چهارشنبه 05 اردیبهشت 1403

نمایشگاه " مشق عشق " بمناسبت ماه محرم الحرام

نمایشگاه " مشق عشق " بمناسبت ماه محرم الحرام
نمایشگاه " مشق عشق " با معرفی آثار عاشورایی (دختر فتحعلی شاه و زین العابدین اصفهانی ) و دیگر آثار مرتبط در موزه ملی قرآن کریم

به مناسبت فرا رسیدن ایام محرم سال جاری، " نمایشگاه مشق عشق " در موزه ملی قرآن کریم به مدت یک ماه گشایش می یابد.

به گزارش روابط عمومی موزه ملی قرآن کریم، حلقه طوماری زیارت عاشورا و دعای علقمه نوشته «ام سلمه» دختر فتحعلی شاه قاجار یکی از آثار نفیس نمایشگاه مشق عشق می باشد. این نسخه به خط نسخ جلی و منقوش به گل و برگ ختایی اسلیمی در سال 1238 در ابعاد 4 متر و 80 سانتیمتر نگارش یافته است.

ام سلمه از بانوان هنرمند و خوشنویس دوره قاجاری بوده و خالق آثاری چون قرآن نیم ورقی جلد روغنی، تعقیبات نماز نیم ربعی جلد روغنی، سور و ادعیه نیم ربعی، دعای کمیل وزیری و ... به شمار می رود.

حلقه طوماری زیارت عاشورای «زین العابدین اصفهانی» دیگر اثر نفیس نمایشگاه مشق عشق در موزه ملی قرآن کریم به شمار می رود.

این حلقه به خط نسخ درشت با ترجمه فارسی نستعلیق به ابعاد 4 متر و 95 میلی متر در عرض 115 نگارش شده است. وی با لقب اشرف الملک از جمله هنرمندان مطرح خوشنویسی در ایران بوده و استاد ام سلمه نیز به شمار می رود.

قرآن وزیری جلد روغنی، ادعیه نیم ربعی و قرآن نیم رقعی و .. از دیگر آثار این خوشنویس شهیر به شمار می روند.

سرعلم فلزی با نقش وازگون صورت انسانی به عنوان نماد مبارزه و مقاومت ( تداوم عاشورا در بستر زمان ) سومین اثر نمایشگاه مشق عشق به شمار می رود. این اثر متعلق به دوران صفوی بوده و در هیات های عزاداری مورد استفاده قرار می گرفته است.

علاقمندان جهت بازدید از این نمایشگاه می توانند به موزه ملی قرآن کریم واقع در تقاطع خیابان امام خمینی (ره) و ولیعصر (عج) مراجعه و جهت هماهنگی بازدید های گروهی با شماره 66490863 داخلی 112 تماس حاصل نمایند.


موزه قرآن موزه قرآن امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.