پنجشنبه 12 تیر 1399

نخستین کارگاه آموزشی اسکن تخصصی نسخ خطی، توسط مدیر عامل شرکت دانش بنیان جاپکو ، در مرکز اسناد موزه ملی قرآن کریم برگزار شد

نخستین کارگاه آموزشی اسکن تخصصی نسخ خطی، توسط مدیر عامل  شرکت دانش بنیان جاپکو ، در مرکز اسناد موزه ملی قرآن کریم برگزار شد
ناصر محمودی مدیر عامل شرکت دانش بنیان جاپکو این کارگاه آموزشی را به شیوه استاد شاگردی و به صورت کارگاهی و عملی در مرکز اسناد موزه ملی قرآن کریم به صورت آموزش سخت افزار و نرم افزار ( نرم افزار ویونا ) برگزار نمود .
وی با بیان اینکه این دوره آموزشی به صورت فشرده 4 ساعت آموزش داده شد، افزود: این کارگاه آموزشی به صورت کاملا عملی و به صورت پرسش و پاسخ و رفع عیب یابی و تنظیمات اولیه دستگاه صورت گرفت .
وی ادامه داد: شرکت دانش بنیان جاپکو تنها شرکت فعالی است که 10 سال در زمینه ساخت و طراحی دستگاههای اسکنر سابقه دارد که با دستگاههای خارجی رقابت میکند. این دستگاه دارای چند امتیاز است که مهمترین آنها امتیاز سیستم تصحیح انحنای صفحات 2 درجه آزادی می باشد و امتیاز دیگر آن ساخت کاملا اقتصادی و مقرون به صرفه نسبت به دستگاههای خارجی است که 100 درصد ساخت آن در داخل کشور صورت می گیرد که بدین ترتیب می توان تا یک سال گارانتی و 3 سال خدمات پس از فروش را جزء مزایای آن محسوب کرد.
وی خاطرنشان کرد: پیش از این، این دوره آموزشی برای کارکنان مرکز اسناد کتابخانه مجلس شواری اسلامی و دانشگاه سمنان و هرمزگان و وزارت جهاد کشاورزی و سازمان اسناد و املاک کشور برگزار شده و نتایج خوبی را در پی داشته است .
وی در این باره گفت: نکته برتری این دستگاه سفارشی بودن آن است که بنا به خواسته کاربر امکانات آن تغییر می کند. این دستگاه همه کاربردهای دستگاههای اتومات را دارا می باشد با این تفاوت که خرید دستگاههای اتومات بسیار پر هزینه است . تکنولوژی این دستگاه نسبت به مدل کشور طراحی و پیاده سازی شده است وسعی در آن شده است که کاربر غیر تخصصی براحتی بتواند بصورت ساده از این دستگاه استفاده کند .
محمودی با اشاره به اینکه سازمان میراث فرهنگی بدلیل محدودیت منابع مالی و هزینه های بالای دستگاههای خارجی، تردید و تعلل در تهیه اسکنر برای مرکز اسناد و مخزن موزه ها جهت آرشیو و مستند سازی اسناد داشت افزود : معرفی این دستگاه کم هزینه دغدغه اقتصادی آن را حل کرده است .
در پایان لهراسبی مدیر موزه ملی قرآن کریم هدف از برگزاری این گارگاه را بایگانی الکترونیکی و آرشیو آثار اسکن شده نسخ خطی و آثار نمایشگاهی نسخه های ذی قیمت موزه ملی قرآن کریم جهت استفاده و دسترسی اساتید ، پژوهشگران ، محققان و دانشجویان رشته های مرمت ، نسخه شناسی وتذهیب و ... بیان نمود.
روابط عمومي امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.