دوشنبه 29 مرداد 1397
 فضاي موزه ملي قرآن کریم

موزه داراي سه طبقه و 10 هزار متر مريع زيربناست. غير از سالن‌هاي نمايش آثار، سالني براي نمايشگاه‌ها دوره‌اي و موقت نيز در موزه پيش‌بيني شده است.

تالار امانات و سالن سمعي ـ بصري از ديگر بخش‌هاي اين موزه است. همچنين بخش فروشگاهي براي فروش نشريات و محصولات فرهنگي در نظر گرفته شده است.

كتابخانه موزه حدود 500 متر مربع مساحت و گنجايش 40 هزار جلد كتاب دارد؛ ولي هم‌اكنون 3500 جلد كتاب در كتابخانه موجود است و در حال تجهیز می باشد.

آمفي‌تئاتر موزه (كه هنوز تكميل نشده است) گنجايش پانصد نفر را دارد و آمفي‌تئاتري هم در باغ وجود دارد كه مربوط به برنامه های تابستاني است.

راه‌هاي دسترسي به موزه

موزه ملي قرآن كريم در شمال غربي تقاطع خيابان امام خميني (ره) و خيابان ولي عصر (عج) واقع شده است. اين بنا در واقع در مقابل كاخ مرمر و كاملاً زير زمين ساخته شده است.

موزه داراي دو درب ورودي بوده است، يكي در تقاطع خيابان امام‌ خميني (ره) و خيابان ولي‌عصر(عج) و ديگري در خيابان ولیعصر(عج)

در حال حاضر راه رفت‌وآمد بازديد كنندگان ورودي اول است، و ورودی دوم به دلیل ساخت و سازهای غیرقانونی مسدود شده است.

واقع شدن موزه در پردیس حکومتی، تدابير امنيتي را برای ورود به این مجموعه به وجود آورده كه صبر بازدیدکنندگان محترم را می طلبد .

مدیران موزه

 

سال 1384-1388

در ۱۲ مرداد ماه سال ۱۳۸۴ با حکم سید محمد خاتمی،ریاست جمهور وقت، احمد مسجد جامعی به سمت رئیس هیات امنا موزه قرآن کریم منصوب شد.

احمد مسجد جامعی در تاریخ شهریور 1384 به عنوان مسئول موزه شروع به فعالیت کرد و در مهرماه همان سال ،موزه ملی قرآن کریم طی مراسمی با حضور آیت ا.. هاشمی رفسنجانی و جمع بسیاری از فرهیختگان و عاشقان قرآن کریم افتتاح شد.

 

 

سال 1388-1396

در شهریور ماه 1388 در پی حکمی از سوی حمید بقایی ریاست وقت سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری حجت الاسلام فخرالدین صابری مدیر موزه ملی قرآن کریم شد و با حضور سیدرضا موسوی معاون فرهنگی و ارتباطات سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، مراسم تودیع و معارفه مسجد جامعی و صابری در محل موزه ملی قرآن کریم برگزار گردید.

 

 

 

سال 1396 

در مردادماه 1396 در پی حکمی از سوی زهرا احمدی پور ریاست وقت سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری حجت الاسلام امیر لهراسبی مدیر موزه ملی قرآن منصوب شد و با حضور فاطمه کرباسی مدیرکل حوزه ریاست  و جمعی از مسئولین سازمان مراسم تودیع و معارفه در محل موزه ملی قرآن کریم برگزار شد.